SEMINAR: Er du parat til fremtidens arbejdsplads?

SEMINAR: Er du parat til fremtidens arbejdsplads?

Hvornår

21. oktober 2025    
07:30 - 10:00

Hvor

Taastrup Park Hotel
Brorsonsvej 3
2630 Taastrup

Nu inviterer Høje-Taastrup Erhvervsforum alle ejerledere til seminar med fokus på at navigere hen til fremtidens arbejdsplads. Er du parat til fremtidens arbejdsplads? Fremtidens arbejdspladser udvikler sig med lynets hast. Måden, vi organiserer vores arbejde og arbejdsplads på, bliver heftigt diskuteret af politikerne, og det medfører en naturlig undren og nysgerrighed blandt medarbejderne.

På dette seminar får du som ejerleder mulighed for at gå hjem med paratviden om at navigere på fremtidens arbejdsplads. Du møder vores specialister Kristina Viderø, og Karoline Ørsted Toft fra Beecon, som er sat i verden for at hjælpe SMV-virksomheder med at opnå vækst. Punktum.

Ejerlederens udfordringer: Balance mellem værdier, drift og udvikling

Måske har du som ejerleder nogle ansatte, der har børn? Som efterspørger større fleksibilitet, mulighed for at arbejde på skæve tider eller vil arbejde hjemmefra? Eller måske har du som ejerleder nogle ansatte, der kommer fra generation Z? Som har en tendens til hurtigt at skifte job, gerne vil tale om følelser og går op i virksomhedens værdier?

Det kan alt sammen være udfordringer, som kan være svære at håndtere som ejerleder. Særligt når flere ansatte har forskellige behov, og der samtidig er en virksomhed, hvis drift og omsætning skal køre året rundt.


Som ejerleder giver vi dig paratviden til at navigere i fremtidens arbejdsplads. Du får:

  1. Nødvendig indsigt i ansattes forventningslandskab til arbejdsgiveren
  2. Konkret viden om basis byggeklodser til fremtidens fleksibilitet
  3. Praktiske hands-on værktøjer om medarbejderengagement.

Hvis du som ejerleder kan nikke genkendende til udfordringerne i din medarbejderstab eller bare gerne vil være på forkant, ja så giver Høje-Taastrup Erhvervsforum dig muligheden for at møde andre ejerledere, der også ønsker at byde fleksibiliteten velkommen i højere eller lavere grad måde.


Fremtidens arbejdsplads – et enormt relevant tema, især for SMV-virksomheder

Beecon har haft dialog med over 100 ejerledere, og har fået et robust overblik over udfordringerne. Der er mange, men særligt ét skiller sig ud. Udfordringerne hos de fleste ejerledere handler netop om at rekruttere og fastholde de bedste medarbejdere. Beecon har taget sin egen medicin og har opnået stor erfaring med at skabe medarbejder engagement, som både sikrer højere tilfredshed, produktivitet og alt i alt gør arbejdspladsen mere attraktiv.


Program

07.30 | Ankomst, kaffe og en lækker morgenbuffet samt præsentationsrunde
08.00 | Velkomst, rammesætning og præsentation af dagens deltagere
v/ Karoline Ørsted Toft og Malthe Larsen, strategikonsulenter fra Beecon
# Indsigter i fremtidens arbejdsstyrkes forventninger til dig som arbejdsgiver
# Konkret viden om det fundament fleksibilitet skal bygge på
# Indsigt og praktiske værktøjer til at arbejde med medarbejderengagement
Erfaringsudveksling med dig og de andre ejerledere, der ønsker at byde fleksibiliteten velkommen i højere eller lavere grad.
10.00 | Kom godt videre med dagen

Vi glæder os til at gøre dig klogere på dagens emne, som folder sig ud på Taastrup Park Hotel.


Kom med i Høje-Taastrup Erhvervsforum – Bliv medlem og vær en del af et stærkt lokalt erhvervsfællesskab, der udvider dit netværk og åbner nye forretningsmuligheder.

Hold dig opdateret om Høje-Taastrup Erhvervsforums aktiviteter – Tilmeld dig nederst.

Tilmeldingsfrist: 19. oktober 2025
Antal pladser: 12

Gratis for medlemmer af Høje-Taastrup Erhvervsforum. Øvrige 1.000 kr. ekskl. moms.

No Show Fee: Udebliver man fra arrangementet uden afbud til sekretariatet, opkræves et No Show Fee på 500 kr. ekskl. moms pr. person.

Tilmeldinger er lukket for dette arrangement.

Vores Nyhedsbrev

Modtag vores nyhedsbrev og følg med i hvad der sker i Erhvervsforum.