Udgivet d. 25. september 2018

Fredag den 28. september er der ildflue-opvisning og dimission på Taastrup brandstation, Ørtoftegårdsvej 4. 

Ildfluerne er otte unge fra bl.a. Gadehavegård og Taastrupgård. De gennemfører en uge med intens træning i brandslukning, førstehjælp, rapelling og røgdykning. Fredag kl. 12 viser de otte, hvad de har lært i en flot og festlig opvisning.

Alle medlemmer af Erhvervsforum er velkomne til at overvære opvisningen og få mere at vide om Ildflue-forløbene, som de boligsociale teams i Helhedsplanen Det spirer i Gadehavegård (selv medlem af Erhvervsforum) og Helhedsplanen Taastrupgård plus Helhedsplanen i Ishøj gennemfører i samarbejde med brandfolkene i Taastrup.

– Ildflue-forløbet handler om at skabe tættere relationer mellem unge i Taastrupgård/Gadehavegård og brandfolkene fra Østsjællands Beredskab. Samtidig får de unge et godt indblik i jobbet som brandmand. Og ikke mindst får deres selvtillid et ordentligt boost, siger Line Renner, boligsocial projektmedarbejder hos Det Spirer i Gadehavegård.

Se invitationen

Vores Nyhedsbrev

Modtag vores nyhedsbrev og følg med i hvad der sker i Erhvervsforum.