Udgivet d. 30. oktober 2025
De tre øverste pladser er taget – Høje-Taastrup på anden pladsen
Solrød, Høje-Taastrup og Billund indtager de tre øverste pladser i EjendomDanmarks nyeste opgørelse over landets mest ejendomsvenlige kommuner. Undersøgelsen vurderer blandt andet kommunernes dækningsafgift, grundskyld, byggesagsbehandlingstid og ejendomsforbrydelser.

Til venstre Emil Blücher (I), borgmester og til højre Peter Stenholm, adm. direktør i Ejendom
📷EjendomDanmark
Solrød Kommune til tops
For første gang nogensinde løber Solrød Kommune til tops på listen over landets mest ejendomsvenlige kommuner i Danmark.
”Stort tillykke med sejren til Solrød Kommune, der viser, hvordan en kommune målrettet kan arbejde med rammerne for erhvervslivet og skabe bedre muligheder for vækst og investeringer,” siger Peter Stenholm, adm. direktør i EjendomDanmark og fortsætter:
”Med kommunalvalget lige om hjørnet er det oplagt for andre kommunalbestyrelser at lade sig inspirere. Solrød er et godt eksempel på, hvad der kan opnås, når man prioriterer at skabe gode rammer for de lokale virksomheder.”
Solrød Kommune har i år formået at overhale Billund Kommune, der ellers har vundet undersøgelsen gentagne gange. Bag den succes ligger flere konkrete initiativer fra vinderkommunen, som du kan læse mere om:
Høje-Taastrup Kommune arbejder målrettet
Høje-Taastrup markerer sig med en stærk placering, hvilket afspejler kommunens målrettede arbejde med byudvikling og erhvervsvenlige rammer. I den modsatte ende af skalaen ligger Lyngby-Taarbæk Kommune, som i år indtager bundplaceringen
Læs mere om Høje-Taastrups strategier og byudviklingsprojekter på kommunens officielle side
